plakat

Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w konkursie na najciekawsze działania edukacyjne związane z odkrywaniem, pielęgnowaniem i promowaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz wzmacnianiem tożsamości lokalnej. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 3 maja 2022 r. Regulamin i formularz zgłoszeniowy

Konkurs jest adresowany do osób i instytucji podejmujących inicjatywy na rzecz małych miejscowości, działających lokalnie dla dobra swoich małych ojczyzn i zachęcających innych do „odkrywania skarbów” w swojej okolicy. 

Na autorów najlepiej ocenionych projektów czekają nagrody finansowe. Maksymalna pula nagród wynosi 40 000 zł. Dodatkowo będą przyznane nagrody w formie udziału w spotkaniu warsztatowym (np. w formie objazdowej wizyty studyjnej), służącym prezentacji dobrych praktyk w zakresie tematyki konkursu oraz publikacji do 20 najciekawszych przedsięwzięć w elektronicznym opracowaniu  pt. Lokalne Inspiracje.

Ideą konkursu Odkryj Swój Skarb jest upowszechnianie i promowanie dziedzictwa kulturowego - materialnego i niematerialnego - małych miejscowości w Polsce. Dziedzictwo małych ojczyzn to nasze lokalne skarby, dzięki którym kultywujemy tradycję, budujemy poczucie wspólnoty oraz wzmacniamy integrację społeczną i identyfikację z miejscem naszego zamieszkania.

Za nami trudny czas pandemii, która z jednej strony ograniczyła wiele aktywności, z drugiej zaś stała się inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań i zweryfikowania dotychczasowych działań. 

Tegoroczna edycja konkursu Odkryj Swój Skarb jest okazją do prezentacji ciekawych pomysłów: zarówno zrealizowanych i sprawdzonych w czasie pandemii, jak też nowych, które wciąż powstają jako alternatywa do dotychczasowych tradycyjnych działań. Dlatego Narodowe Centrum Kultury, organizator konkursu, zmodyfikowało jego formułę i  otworzyło go na nowe projekty, które - w okolicznościach ograniczeń i wyłączenia - dają szansę  na pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa, redefiniują rolę kulturowych skarbów oraz ich wpływ na lokalne procesy społeczne, jak również stymulują rozwój nowych inicjatyw edukacyjnych w obszarze pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. 

Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski zawierające pomysły zrealizowane od 15 marca 2020 do 28 marca 2022 r. oraz nowe pomysły - w trakcie realizacji lub planowane do realizacji. Termin zgłoszeń upływa 3 maja 2022 r.

Wnioski będą oceniane w dwóch kategoriach:
•    osób fizycznych i grup nieformalnych,
•    osób prawnych i podmiotów nieposiadających osobowości prawnej.

Konkurs skierowany jest do w/w uczestników z miejscowości liczących do 30 000 mieszkańców (na dzień składania wniosku).  Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 6 czerwca 2022 r. na stronie www.nck.pl

Narodowe Centrum Kultury jest jedną z największych instytucji kultury w Polsce o tak szerokim spektrum działania. Organizuje i współorganizuje krajowe i międzynarodowe wydarzenia: festiwale, koncerty, przeglądy, konferencje. Prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, szkoleniową, wystawienniczą, m. in. zarządza galerią Kordegarda, gdzie wystawiane są prace czołowych polskich artystów. Angażuje się w upamiętnianie ważnych wydarzeń i ludzi kultury oraz popularyzację poprawnej polszczyzny. Działa na rzecz profesjonalizacji kadr kultury. Za pośrednictwem programów dotacyjnych i stypendialnych wspiera instytucje, organizacje  i twórców kultury. Wydaje książki, gry i płyty. Produkuje filmy (w tym pionierskie projekty w technologii wirtualnej rzeczywistości). Realizuje murale i podcasty poświęcone kulturze (www.audycjekulturalne.pl). W 2021 r. zostało uhonorowane Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką i nagrodą Złotego BohaterONa. Było też najsilniejszą marką – liderem sektora kultury w rankingu Top Marka 2021.

Kontakt:
Maksymilian Olenderek 
Narodowe Centrum Kultury            
tel: +48 22 21 00 158; e-mail:  molenderek@nck.pl