Wycieczka krajoznawcza do Warszawy uczniów kl. V – VIII  Szkoły Podstawowej w Troszynie w dniach 12 i 13 czerwca 2023 r., która została dofinansowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.

 Uczniowie przyjechali do stolicy ok. południa  od razu spotkania z przewodnikiem. Pierwszym punktem programu wycieczki było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – wspaniały zespół pałacowo – parkowy, rezydencja króla Jana III. Dzieci spacerowały po terenie rezydencji, podziwiając piękny barokowy pałac oraz jedna z największych atrakcji muzeum, czyli park go otaczający. Składa się on z kilku części, ale niekłamany zachwyt młodych turystów zbudziły Ogród Barokowy i Ogród Różany.

       Następnie wycieczka zobaczyła f4ragment Ogrodu Saskiego – parku miejskiego – z niezwykłą fontanną przezeń doszła na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie zatrzymała się na dłużej, by wysłuchać ciekawej opowieści przewodnika i obejrzeć wszystkie obiekty na placu dokładnie. Wokół jego części ustawiono ogromne fotografie pokazujące, jak  wyglądał dawniej i jak, być może, będzie się prezentował w przyszłości, gdyż za fotografiami, ukryto odbudowę dawnych obiektów.

        Z placu uczniowie przeszli zabytkowymi ulicami na Plac Zamkowy. Po drodze obejrzeli Pałac Prezydencki i stojący przed nim pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego, dalej pomnik wieszcza Adama Mickiewicza wśród barwnych róż. Na Placu Zamkowym obejrzeli Kolumnę Zygmunta III Wazy oraz bryłę Zamku Królewskiego i weszli na rynek Starego Miasta, które tętni życiem i radością. Stare Miasto jest zachwycające dzięki zabytkowym, różnobarwnym kamieniczkom. Krótki spacer zaprowadził dzieci przed Pomnik Małego Powstańca.                 Zobaczyły figurę chłopczyka w za dużych ubraniach i w za dużym hełmie, na którym ma biało – czerwoną opaskę. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego..

         Kolejnym punktem programu wycieczki był cmentarz Powstańców Warszawy – pierwszy cmentarz powstańczy w Warszawie. Uczniowie na dłużej zatrzymali się na nim, przed pomnikiem „ Polegli Niepokonani 1939 – 1945” wzniesionym na kurhanie kryjącym 12 ton ludzkich prochów. Są to szczątki 40 – 50 tyś. osób: Polaków: cywilnych mieszkańców stolicy, oraz żołnierzy AK, poległych za wolność ojczyzny, zamordowanych przez  hitlerowców podczas powstania warszawskiego, pomordowanych w różnych miejscach miasta, np. w siedzibie gestapo.

           Ostatnim punktem wyjazdu tego dnia było Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce niezwykłe. Jest to bowiem muzeum interaktywne, hołd m8iszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli w 1944 r. Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy,

Pokazuje militarne dzieje 63 dni walk, życie codzienne ludności cywilnej w okupowanej stolicy, opisuje powojenny terror komunistyczny. Zwiedzanie tego muzeum było niezwykłą lekcją historii wśród przedmiotów z dawnych lat.

           Oprócz zwiedzania wyżej wymienionych obiektów uczniowie z okien autobusu zobaczyli wiele innych, np.: Pałac Kultury i Nauki, budynek Sejmu RP., Pomnik Fryderyka Chopina – słynny posąg zadumanego kompozytora siedzącego pod wierzbą płaczącą, nowoczesne budynki ze stali i szkła imponujące wysokością.

           Zwiedzanie stolicy było ciekawsze dzięki panu przewodnikowi, który bardzo ciekawie opowiadał o oglądanych miejscach, ubarwiał swoje opowieści ciekawostkami i chętnie opowiadał o oglądanych miejscach, ubarwiał swoje opowieści ciekawostkami i chętnie odpowiadał na pytania.

                      Pierwszy dzień ukoronował nocleg w eleganckim hotelu i smaczny w nim posiłek.

13 czerwca 2023r.

                      Po obfitym śniadaniu uczniowie dotarli do Centrum nauki Kopernik. Jest to centrum nauki, którego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, także inspirowanie do obserwacji, doświadczenia, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Kilka godzin, które dzieci spędziły w CNK, okazało się za mało, by wszystko w nim zobaczyć, dotknąć, wypróbować, zrozumieć, poeksperymentować…

                      Niestety, wreszcie nadszedł czas powrotu. Dzieci z żalem żegnały stolicę. Do domów wróciły zmęczone, ale pełne niezapomnianych wrażeń, przeżyć, bogatsze o nową wiedzę. Ta wycieczka na długo pozostanie w ich pamięci.  

         J. Rydzak

 

GALERIA ZDJĘĆ

https://sp1troszyn.szkolnastrona.pl/galeria,art,1350,wycieczka-do-warszawy-12-13062023r