Uroczyste obchody 73. rocznicy wkopania I Słupa Granicznego w Czelinie rozpoczęły się mszą świętą o godz. 11:30 w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Czelinie celebrowaną przez ks. proboszcza Marka Szczuckiego.

Po jej zakończeniu, przy asyście kompanii honorowej oraz orkiestry wojskowej uczestnicy udali się na obelisk w Czelinie.

Tam odbyła się część oficjalna. Po odśpiewaniu hymnu, okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Mieszkowic Andrzeja Salwa oraz zaproszeni goście. Odczytano apel poległych przygotowany przez żołnierzy 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie.

Władze samorządowe, kombatanci, służby mundurowe, radni, sołtysi, delegacje szkół, instytucji, przybyli goście oraz mieszkańcy, złożyli wiązanki przy pamiątkowym obelisku. Na zakończenie grupa rekonstrukcyjna z Polic przedstawiła krótką inscenizację wydarzeń z 1945 r. Na wszystkich czekała gorąca grochówka przygotowana przez panie z KGW Czelin.

Burmistrz serdecznie dziękuje proboszczowi Parafii Czelin ks. Markowi Szczuckiemu za odprawienie mszy świętej w intencji żołnierzy, szczecińskim saperom z 5 Pułku Inżynieryjnego za apel pamięci i troskę o podniosły charakter uroczystości, orkiestrze wojskowej ze Szczecina za to, że od kilku lat uczestniczy w naszych uroczystościach nadając im szczególną oprawę, Panu Zbyszkowi Ciszkowi za oprawę muzyczną podczas mszy świętej oraz Pani Sołtys, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Czelinie, druhom strażakom, pracownikom Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Mieszkowicach za pomoc w organizacji uroczystości.