W związku z wpływającymi do tut. Urzędu informacjami dot. trudności w zakresie skategoryzowania gleb podczas szacowania szkód powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku suszy, uprzejmie wyjaśniam.

Na stronie internetowej Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej dostępna jest mapa podatności gleb na suszę, na której w każdym województwie oznaczony jest innym kolorem obszar nieskalsyfikowany (np. wody, lasy, zadrzewienia oraz użytki rolne na glebach organicznych i pochodzenia organicznego bądź) oraz obszary uwzględniające odpowiednią kategorię gleby (http://www.susza.iung.pulawy.pl/glowna/ w zakładce Główna Mapa kategorii glebowych).

Najeżdżając kursorem myszy na odpowiednią gminę danego województwa, powiększając ją do maksimum, na mapie widoczne będą nazwy miejscowości danej gminy oraz nr działek. Informacje te z pewnością będą pomocne podczas weryfikowania zawartych we wnioskach o oszacowanie szkód przez producentów rolnych danych dot. kategorii gleby.

Przypominam bowiem, że brak jest możliwości szacowania szkód w przypadku kategorii gleb oraz gatunku roślin, dla których wg raportu nie ma wskazania wystąpienia suszy.

Jednocześnie, w nawiązaniu do przesłanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pisma, zwracam uwagę, że zgodnie z Wytycznymi dla Komisji powołanych przez Wojewodę dot. ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę Komisja powołana przez Wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód dokonuje szacowania szkód -w terminie do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód - nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji i nie wcześniej niż od wschodów upraw.

W związku z powyższym brak jest możliwości szacowania powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych szkód na podstawie pozostawionego przez producenta rolnego pasa kontrolnego, bowiem Komisja może szacować straty tylko i wyłącznie w uprawach pozostających na gruncie.

Z up. Wojewody Zachodniopomorskiego
Barbara Wójcik

Dyrektor

Wydział Infrastruktury, Rolnictwa i Rozwoju
Regionalnego

Pismo