UM Mieszkowice Mieszkowice
Dziś jest: Wtorek 31 lipca 2018, imieniny: Ignacego i Heleny
Galerie zdjęćMapyKontakt
 
  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6

« strona główna

TAJNIKI ARCHITEKTURY RYGLOWEJ - UDANY PROJEKT DLA SZKÓŁ

data 16-12-2013

W dniu 12 grudnia 2013 r. w Mieszkowicach realizowany był projekt przygotowany przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie pn. „Zachodniopomorska Architektura Ryglowa – Społeczny i Materialny Wymiar Dziedzictwa”, w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo Kulturowe”.

Zajęcia w formie warsztatów praktycznych, połączonych z prelekcją i pokazem, prowadzone przez pracowników Biura – konserwatorów, etnografów i architektów – odbywały się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury oraz w mieszkowickim gimnazjum. Uczestnikami warsztatów plastycznych byli uczniowie młodszych klas z wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy.

Natomiast gimnazjaliści mieli okazję wysłuchania ciekawej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną oraz udziału w dyskusji, prowadzonej przez specjalistów: Waldemara Witka z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz architekta Aleksandrę Hamberg-Federowicz.
Łącznie w warsztatach wzięło udział 100 uczniów, którzy mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat tego dość specyficznego typu zabudowy, który jest często spotykany w miejscowościach Pomorza Zachodniego, a także na terenie Gminy Mieszkowice. Wśród ukazanych budynków były zarówno domy mieszkalne, budynki użyteczności publicznej oraz kościoły i wieże kościelne.

Technika ryglowa to sposób ciesielskiego łączenia elementów drewnianych – pionowych słupów i poziomych rygli – w szkielet ścian obiektu, będący rodzajem kratownicy. Pola tej szachownicy wypełniane były bądź cegłą (ceramiczna lub niewypalaną), bądź tzw. strychułami, tj. drewnianymi żerdkami, owiniętymi warkoczami słomianymi i wylepionymi gliną. Czasami pola międzyryglowe były tynkowane i bielone, a czasem wypełnienie pozostawiano nie wyprawione tynkiem. W zależności od inwencji wykonawcy lub projektanta kompozycja kratownicy zyskiwała dodatkowe walory plastyczne, poprzez zastosowanie elementów wzmacniających – zastrzałów lub mieczy (krótkich, ukośnych beleczek), niekiedy giętych lub tworzących rodzaj dekoracyjnej plecionki. Efekt plastyczny tej konstrukcji podkreślało skontrastowanie kolorystyczne ciemnych (czarnych lub brązowych) elementów drewnianych z białymi lub jasnobeżowymi polami międzyryglowymi.

Na zakończenie spotkania Maria Witek z-ca dyrektora BDZ przekazała Gminie Mieszkowice dokumentację konserwatorską w postaci 60 kart ewidencyjnych zabytkowych stolarek w Mieszkowicach , a także publikacje „Między słupem i ryglem” i foldery „Kościoły ryglowe”.

Jesteśmy przekonani, że liczny udział mieszkowickiej młodzieży w projekcie przyniósł oczekiwane rezultaty.

Dziękujemy pracownikom BDZ w Szczecinie za zaproszenie naszej Gminy do udziału w projekcie, dyrektor MGOK oraz dyrektorowi gimnazjum za przygotowanie i udostępnienie pomieszczeń, a także uczestniczącej młodzieży szkolnej za aktywność i zaangażowanie w trakcie zajęć.

FOTORELACJA



Kalendarz imprez

  Lipiec 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
UM Mieszkowice