Dziś jest: Wtorek 24 kwietnia 2018, imieniny: Grzegorza i Aleksandra
Galerie zdjęćMapyKontakt
 
  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6

« strona główna

Zlot klas mundurowych

data 18-05-2017

16 maja 2017 r. odbyła się konferencja klas mundurowych dla szkół realizujących innowacje pedagogiczne w zakresie edukacji obronnej.  Spotkanie odbyło  się w Rejonie Pamięci Narodowej Cedynia – Siekierki – Gozdowice. Do uczestnictwa w wydarzeniu zgłosiło się 10 szkół, które reprezentowało 100 uczniów.

Impreza została objęta patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina Podjuchy. Celem spotkania było poznanie i wymiana doświadczeń szkół prowadzących klasy mundurowe. Zjazd klas mundurowych w Rejonie Pamięci Narodowej przyczynił się również do integracji środowiska szkolnego zainteresowanego obronnością kraju oraz historią regionu. Ponadto celem spotkania było przybliżenie młodemu pokoleniu wydarzeń historycznych z roku 972  i 1945, które miały miejsce w Rejonie Pamięci Narodowej Cedynia – Siekierki – Gozdowice.

Spotkanie klas mundurowych rozpoczęło się od wizyty na Górze Czcibora, gdzie młodzież oraz organizatorzy zostali przywitani przez Burmistrz Cedyni – Panią Gabrielę Kotowicz. Następnie pracownik Muzeum Regionalnego w Cedyni Pani Magdalena Wieczorek, zapoznała wszystkich z przebiegiem bitwy stoczonej przez Mieszka I w 972 r.

Uczestnicy wydarzenia następnie udali się do Starych Łysogórek, gdzie młodzież i organizatorzy zostali przywitani przez Sekretarz Gminy Mieszkowice – Panią Teresę Hryniewicz. Pracownicy Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej – Dyrektor Pan Michał Dworczyk oraz Kustosze Pan Kamil Iwanowski i Pani Zofia Iwanowska, zapoznali młodzież z historią Siekierkowskiego Cmentarza Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach, historią eksponatów znajdujących się w oddziale muzeum w Starych Łysogórkach oraz historią czołgu IS-2 stojącego przy placówce.

Następnym punktem spotkania były Gozdowice. Pani Magdalena Zarębska-Kulesza Zachodniopomorski Kurator Oświaty powitała uczestników spotkania. W dalszej częśći wszyscy ucztestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Sapera w Gozdowicach. W oddziale muzeum młodzież została zapoznana z historią walk które rozegrały się w trakcie forsowania Odry w kwietniu 1945 r. Dodatkową atrakcją dla młodzieży były punkty edukacyjne Uniwersytetu Szczecińskiego oraz 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina Podjuchy.

Na zakończenie konferencji zlotu klas mundurowych Pan Mariusz Sikora – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Pani Ewa Dudar, radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego podziękowali wszystkim instytucjom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.

FOTORELACJA

 Kalendarz imprez

  Kwiecień 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia