29 maja 2023r. uczniowie klas 0 - VIII uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez żołnierzy 5 Pułku Inżynieryjnego im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Szczecinie Podjuchach, którzy na spotkanie przywieźli wiele interesujących sprzętów, wykorzystywanych codziennie w ich jednostce. Zajęcia odbywały się w ramach współpracy z jednostką wojskową. 

Żołnierze opowiadali o swojej służbie, zaprezentowali mundur  polowy oraz wyjaśnili znaczenie kolorystyki stroju. Uczniowie dowiedzieli się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka. Z uwagą wysłuchali wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, śpiwór, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie. Na koniec spotkania uczniowie  otrzymali "Odznakę 5 Pułku inżynieryjnego". 

 Naszymi gośćmi byli: chorąży Wiesław Wieczorek, sierżant Przemysław Cyran, starszy szeregowy specjalista Aleksander Gawroński. 

Na zakończenie uczniowie podziękowali gościom za niecodzienne odwiedziny, atrakcyjnie przeprowadzone zajęcia oraz za to, że możemy czuć się bezpiecznie w naszym kraju. Cenna lekcja i spotkanie z żołnierzami na pewno pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów. 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego serdecznie dziękuje Dowódcy Pułku płk Wojciechowi Rudnikowiczowi za nawiązanie współpracy 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach ze Szkołą Podstawową im. Wojska Polskiego w Troszynie.

 Dziękuję również pani Edycie Bocian i pani Iwonie Jerzyńskiej za przygotowanie gościom słodkiego poczęstunku oraz Radzie Rodziców za upominki dla naszych gości.

J.Rydzak

Zdjęcia - Wizyta żołnierzy 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina Podjuchy w Szkole Podstawowej w Troszynie - 29 maja 2023r.