Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek to znakomita okazja, by w zabieganej codzienności znaleźć choć chwilę na lekturę i dać się oczarować książkom. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Mieszkowicach skupiliśmy się na promowaniu czytelniczych wartości wśród najmłodszych – dn. 6 października w godz. 16:30-19:00 gościliśmy czytelników w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym, nierzadko wraz z rodzicami i opiekunami.

Wydarzenie rozpoczęliśmy od powitania wszystkich uczestników. Wspólnie zwiedziliśmy bibliotekę i przytoczyliśmy główne zasady korzystania ze zbiorów oraz bezpiecznego obchodzenia się z książką, by następnie przejść do wspólnej lektury. Nasi Goście, p. Marzena Wiese i jej syn Paweł, przeczytali dwie rymowane bajeczki autorstwa Mariusza Niemyckiego – „Jak Żabcio nawarzył bigosu” i „Jak Żabcio zdobył medal”.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały historii sympatycznego Żabcia, po czym poprawnie odpowiedziały na kilka pytań odnoszących się do treści utworów. Pani Marzena podzieliła się z nami osobistą historią na temat pasji czytelniczej w swoim domu. Poczuliśmy się szczerze zainspirowani, słysząc o spotkaniach autorskich z popularnymi pisarzami, imponującej kolekcji autografów czy książkach, które wniosły do życia codziennego wiele pozytywnych wartości. Wybór historyjek o Żabciu również okazał się nieprzypadkowy – otóż serię tę pani Marzena czytała swoim pociechom, gdy były jeszcze małe. Czytanie książki przez rodzica okazuje się nie tylko uczyć i inspirować najmłodszych, ale także zacieśniać więź rodzinną i tworzyć szczęśliwe wspomnienia na całe lata. Nasi czytelnicy chętnie podjęli tematy książkowe, opowiadając o swoich doświadczeniach ze wspólną, rodzinną lekturą, jak również wymieniając, które książeczki lubią najbardziej oraz za co. Rozmowa była bardzo konstruktywna i miło było nam usłyszeć, że czytanie bajek dzieciom nadal jest chętnie praktykowane w wielu domach.

Przyszedł czas, abyśmy przeszli do gry literackiej – Skrzyni Bajek. W pudełku umieszczone zostały liczne rekwizyty, zaś zadaniem dzieci było odgadnąć, z jakiej konkretnie baśni, wierszyka, lektury lub powieści popularnej one pochodziły. Młodzi czytelnicy wykazali się znakomitą znajomością książek – odgadli wszystkie tytuły, a nawet podali takie, które również mogłyby w danym przypadku pasować (np. pluszowy lew – „Król Lew” i „Opowieści z Narni”). Rekwizytów było na tyle dużo, że każdy z uczestników mógł wybrać przedmiot zgadywanek przynajmniej raz.

Kolejnym punktem programu były gry planszowe – dzieci szybko wybrały interesujące je gry i podzieliły się na kilka grup, nierzadko włączając do zabawy rodziców lub opiekunów. Wszyscy mieli mnóstwo frajdy, czy to podejmując zręcznościowe „Mistakos”, motoryczny „Twister”, czy może jednak poddając próbie swoje umiejętności dedukcji w grze „Zgadnij, kto to”. Uczestnicy mieli także możliwość przynieść ze sobą ulubione planszówki. Nie lada ciekawostką dla najmłodszych okazała się kostka Rubika. Kreatywną odskocznią od gier grupowych były kącik plastyczny, gdzie dzieci mogły pokolorować swoich ulubieńców. Na koniec nasi młodzi czytelnicy znów podzieliły się na grupy, by wykonać bajkowe zadania, m.in. odnaleźć cukierki, które Czerwony Kapturek zgubił, idąc do babci – a rozsiane były one po całym oddziale bibliotecznym dla dzieci.

Warto dodać, że towarzysząca „Nocy Bibliotek” akcja „Podziel się książkami” również przyciągnęła uwagę uczestników. W naszej bibliotece pojawiły się nowe tytuły, ponadto stoiska bookcrossingowe dla dzieci i dla dorosłych odnotowały kilka interesujących wymian książkowych. Jak w końcu głosi tegoroczne hasło – „Absurd nie czytać”.

Podsumowując, lokalna organizacja akcji „Noc Bibliotek 2023” była miłym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że zarówno dzieci, jak i dorośli nadal będą chętnie wypożyczać książki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.