05.04.2024 r. odbyła się Polsko-Niemiecka Konferencja Turystyczna pod tytułem "Nadodrze Wczoraj i Dziś" współfinansowana z Funduszu Małych Projektów Interreg VI A. To wydarzenie było nie tylko okazją do pogłębienia współpracy między naszymi krajami, ale również do odkrywania bogatej historii i dziedzictwa regionu Nadodrza.

Podczas konferencji można było wysłuchać ciekawych prelekcji na temat terenu Nadodrza oraz wziąć udział w warsztatach zarówno z cyfryzacji zabytków jak i pszczelarskich, które zostały zorganizowane przez pracowników Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie pana Mateusza Oleksiaka, pana Aleksandra Pukalskiego i pana Jacka Atroszko z pasieki Tradycja Miodu. Referaty wygłosili : Beata Woźniak ,,Historia kresowiaków na terenie nadodrza”, Michał Dworczyk ,,Muzea w Rejonie Pamięci Narodowej jako atrakcja turystyczna nadodrza”, Maria i Waldemar Witek ,,Kościoły – atrakcją turystyczną na Mapie Pomorza Zachodniego”, Krzysztof Tymbarski ,,Kościoły granitowe w obrazie 3D", Joanna Jędras ,,Nadodrze na fotografii”, Remigiusz Rzepczak ,,Polsko-niemiecka biografia Urszuli”, Jacek Atroszko ,,Miód produktem turystycznym terenu Nadodrza”, Wojciech Michał Grela ,,Turystyka rowerowa na Pomorzu Zachodnim i jej wpływ na rozwój gmin polsko-niemieckich”, dr Daniel Szostak ,,Rola władz samorządowych w kształtowaniu lokalnej polityki turystycznej regionu przygranicznego”.

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli z Polski i Niemiec, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i wizjami rozwoju turystyki na tym obszarze. Dyskusje poruszały tematy związane z zachęcaniem turystów do odwiedzania tego pięknego regionu, promowaniem lokalnych atrakcji oraz współpracą transgraniczną.

Podczas konferencji omawiano również projekty mające na celu ożywienie dziedzictwa kulturowego, rozwój infrastruktury turystycznej oraz promocję unikalnych atrakcji, które Nadodrze ma do zaoferowania.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konferencji oraz zaangażowanie w rozwój turystyki na terenie Nadodrza. Mamy również nadzieję, że spotkamy się za rok.

Poniżej załączamy link do multimedialnego spaceru po kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach

https://sketchfab.com/3d-models/portal-poudniowy-koscioa-w-mieszkowicach-b1c2b52955824875b60c4f3e9bd041c6