W tej miejscowości miało miejsce ważne wydarzenie dla Polskiej Historii, a dokonało się to za sprawą żołnierzy 6. Samodzielnego Batalionu Pontonowo–Mostowego, którzy jako pierwsi wkopali polski słup graniczny na nadodrzańskim brzegu, 27 lutego 1945r

Drewniany słup wyciosał kpr. Adolf Wydrzyński – cieśla z Wołynia. W biało - czerwone barwy pomalował chor. Stefan Kobek, i wykonał białego piastowskiego orła, a Ppor. Władysław Cieślak wykonał napis „Polska” oraz kierunkowskaz w kierunku Warszawy – 474 km i Berlina 64 km. Czyn ten upamiętniono sporządzeniem dokumentu, który włożono do zakorkowanej  i zalanej smołą butelki,  a następnie zakopano obok słupa. Meldunek został odnaleziony w roku 1947 przez żołnierzy Wojsk Ochronny Pogranicza, a następnie trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dzisiaj, w miejscu dawnego słupa granicznego stoi okazały obelisk, upamiętniający tamto wydarzenie. Kopia dokumentu, jakże ważnego dla naszego Rejonu Pamięci Narodowej znajduje się w Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego.

 

Na miejscu, prócz obiektów naturalnie związanych z II wojną światową, znajdują się również elementy przypominające o dużo starszej historii tego miejsca. Od początku lat dwutysięcznych w miejscowości prowadzone są badania archeologiczne, na stanowisku pochodzącym z okresu wpływów rzymskich liczącym ponad 2000 lat.