Wystarczy, że zastosujesz się do 6 prostych zasad:

1. Pij więcej wody

Podczas upałów, gdy mocniej się pocisz, tracisz też więcej wody. By zapobiec odwodnieniu pamiętaj by dostarczyć organizmowi więcej płynów niż zwykle. Nie czekaj do momentu, aż poczujesz pragnienie - co 2-3 godziny wypij szklankę wody. Unikaj za to alkoholu i słodkich napojów - zamiast nawadniać organizm, przynoszą odwrotny efekt!

2. Pamiętaj o kremie z filtrem

Jeśli zamierzasz spędzić czas na zewnątrz, pamiętaj o odpowiedniej ochronie. Krem z filtrem i nakrycie głowy to niezbędne minimum! I nie chodzi tu tylko o ochronę przed poparzeniami słonecznymi (choć na te też oczywiście trzeba uważać, ale o ochronę przed czerniakiem, groźnym nowotworem skóry czy udarem słonecznym.

3. Ubieraj się z głową

Gdy w upalne dni twój organizm walczy o utrzymanie stałej temperatury ciała, najgorsze, co możesz zrobić, to utrudnić mu to nieodpowiednim strojem. Dlatego w upalne dni noś lekkie, przewiewne ubrania. Wbrew pozorom wcale nie musi to być skąpy strój: w luźnej sukience lub przewiewnej koszuli nie tylko będzie ci chłodniej, ale też ochronią skórę przed nadmierną dawką promieniowania słonecznego.

4. Szukaj chłodu...

Pamiętaj, że udaru można dostać również w miejscu, gdzie nie ma ani grama słońca! Promienie słoneczne to tylko jeden z czynników, które mogą wywołać udar. Przyczyną udaru nie jest sama ekspozycja na promienie słoneczne, a przegrzanie organizmu, do którego może wystarczyć np. przebywanie w dusznym, gorącym pomieszczeniu lub nadmierny wysiłek
w gorące dni.

5.... i schładzaj się sam !

Jeśli jesteś w domu - weź letni prysznic, w pracy - pamiętaj o schładzaniu rąk, karku i twarzy letnią wodą. Możesz też zaopatrzyć się w wodę termalną w sprayu. Dzięki temu nie tylko pomożesz organizmowi w walce z temperaturą, ale sama poczujesz się bardziej świeżo i rześko.

6. Zadbaj o innych

W upalne dni najmocniej narażone są osoby starsze, chorzy oraz dzieci. Jeśli w twoim otoczeniu są takie osoby, podczas upałów otocz je szczególną opieką i uwagą. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj nikogo w zamkniętym samochodzie, choćby na chwilę! Ta uwaga dotyczy również zwierząt!

 

Udar słoneczny (a właściwie udar cieplny) może pojawić się gdy przesadzisz
z opalaniem, ale także gdy na słońce wystawione są np. tylko głowa i ramiona. Dotyczy bowiem nie działania samego słońca, ale ogólnego przegrzania mózgu. Niezależnie od przyczyny udar może być bardzo groźny. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej. Dlatego warto znać wczesne objawy udaru słonego:

Jak rozpoznać objawy udaru słonecznego?

Podczas udaru słonecznego pojawia się kilka charakterystycznych objawów, które pomogą ci rozpoznać chorobę:

 • zaczerwieniona skóra - w przypadku lekkiego udaru słonecznego,
 • blada skóra - gdy udar jest poważny,
 • obfite poty,
 • chwiejny chód,
 • mroczki przed oczami,
 • niewyraźna, bełkotliwa mowa,
 • mdłości,
 • ogólne osłabienie organizmu.

Jeśli podejrzewasz, że doszło do udaru słonecznego, jak najszybciej udziel choremu pierwszej pomocy

 

Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym - co powinieneś zrobić?

 • Zaprowadź chorego do chłodnego, zacienionego miejsca. Poluzuj lub zdejmij ciasne ubranie i ułóż go z nogami uniesionymi nieco powyżej poziomu tułowia.
  Na twarz, czoło i kark przykładaj zimne okłady. Jeszcze większą ulgę przyniesie obłożenie ciała zwilżonymi ręcznikami.
 • Podawaj chłodne ( bezalkoholowe! ) napoje. Podczas upałów, wraz z potem, organizm traci niektóre składniki mineralne. By uzupełnić elektrolity, co kilka minut podaj choremu małą ilość chłodnej wody mineralnej. Możesz dodać do nich sól (pół łyżeczki na litr płynu). Jeśli w ciągu pół godziny nie poczuje się lepiej, skontaktuj się
  z lekarzem lub udaj do najbliższej placówki medycznej.

Jeśli chory traci przytomność, natychmiast wezwij pogotowie. Jeśli oddycha, ułóż go w pozycji bocznej. Jeśli nie wyczuwasz oddechu, jak najszybciej rozpocznij sztuczne oddychanie.